8. Festival Program

 6 Aralık 2019 CUMA

FESTİVAL SOKAK AÇILIŞI

Saat : 17.30

İZMİR ALSANCAK

FESTİVAL KORTEJİ

SOKAK OYUNLARI

FESTİVAL SALON AÇILIŞI

Saat : 19.00

İZMİR SANAT KÜLTÜR MERKEZİ (Kültür Park)

  • Ödül Töreni
  • “HABER ALAMADIĞIM KİMSE YAŞAMIYOR” (4. Kısa Oyun Yarışması Birincisi)
  • Dengin CEYHAN Piyano Dinletisi

 7 Aralık 2019 Cumartesi

KİRTİM KİRT (SOKAK OYUNU)

YENİKAPI

İzmir’in çeşitli yerlerinde

Süre:15 Dk

Tür : Sokak Oyunu

Uyarlama : Kolektif

Yöneten : Medine Çam

KONUSU : Enver Gökçe’nin bir sayfadan daha kısa şiirinden yola çıkılarak; dünyanın hali, insanın düştüğü durum, acısı, sevinci, gücü, alçaklığı ve soyluluğu ile bu basit ama çok karmaşık yaratık anlama çalışılır.

Yolları ayrı da olsa bir diğer şair Edip Cansever’in dediği gibi “Neden yazılır bir şiir, neden okunur bunca yazı çünkü nasıl anlaşılabilir insanın karmaşıklığı.”

VARYASYONLAR (13 +)

UFUKLARIN HAREKETLERİ TİYATROSU

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı ; Tam : 25,TL- Öğrenci: 15,TL-

Süre: (30 Dk Tek Perde)

Tür :Fiziksel Tiyatro-Solo Performans

Yazan : Sözsüz

Yöneten : Julie Gallasse

OYUNCULAR : 

KONUSU :Her şey hızlı, çok hızlı gidiyor… Sahnede bir kadın koşuyor. Geç kalmamalı, telefona cevap vermeli, hiç ulaşılamayan bir amacı kovalamalı. Koşu deliliğe dönüşüyor. Ama her şey yıkılırken, vücut nihayet nefes alabiliyor, tekrar doğabiliyor, kendini ve etrafındaki dünyayı keşfedebiliyor.

Hareket, gölge, kukla. Söz yok. Beden ve resimler sözlerden önce ne diyorlar? Sahnede, yaşamın çılgın yarışı, duraklayan zaman, dünyaya açılma arzusundan bahsediyoruz.

SESSİZLİK (16 +)

BORNOVA BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı ; Tam : 10,TL- Öğrenci: 5,TL-

Süre:120 Dk (2 Perde)

Tür :Tarihsel Dram

Yazan : Moira Buffini

Yöneten : Onur Erdoğan

KONUSU : Cumbria Lordu Silence ile ağabeyi tarafından sürgüne gönderilen Fransız Prensesi Ymma, İngiltere Kralı Ethelred tarafından istemediği birisiyle, zorla evlendirilir. Ortaçağ karanlığından günümüze taşan, kadının toplumsal ve cinsel kimliğiyle, erki elinde bulunduranların gücüyle, dinin doğayla karşılaştığı tarihsel bir yola koyulma öyküsü…

KARAGÖZ SALINCAK (6 +)

İZMİR GÖLGE GÖSTERİ SANATLARI KARAGÖZ VE KUKLAEVİ

Saat: 15.00

Süre:45 Dk. (1 Perde)

Tür : Gölge Oyunu

Yazan : Anonim

Yöneten : Deniz Özgökbel

KONUSU : Bu oyunda işsiz ve parasız kalan Karagöz Hacivat’tan yardımcı olmasını ister. Hacivat’ın mahallenin ortasına; Karagöz’ün evinin tam karşısına kurduğu bayram salıncağına binmeye gelen Çelebi, Zenne, Beberuhi, Tuzsuz Deli Bekir gibi tiplerle pek çok tuhaf ve komik maceralar yaşanır.

 8 Aralık 2019 Pazar

KİRTİM KİRT (SOKAK OYUNU)

YENİKAPI

İzmir’in çeşitli yerlerinde

Süre:15 Dk

Tür : Sokak Oyunu

Uyarlama : Kolektif

Yöneten : Medine Çam

KONUSU : Enver Gökçe’nin bir sayfadan daha kısa şiirinden yola çıkılarak; dünyanın hali, insanın düştüğü durum, acısı, sevinci, gücü, alçaklığı ve soyluluğu ile bu basit ama çok karmaşık yaratık anlama çalışılır.

Yolları ayrı da olsa bir diğer şair Edip Cansever’in dediği gibi “Neden yazılır bir şiir, neden okunur bunca yazı çünkü nasıl anlaşılabilir insanın karmaşıklığı.”

PENELOPE (13+)

EGE ÜNİVERSİTESİ TİYATRO TOPLULUĞU

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı ; Tam: 25,TL- Öğrenci: 15,TL-

Süre: 90 Dk.(2 Perde)

Tür : Dram

Yazan : Margaret Atwood

Yöneten : Ege Üniversitesi Tiyatro Topluluğu Kollektif

KONUSU :Troyalı Helena’nın kuzeni Penelope, “Odysseia”da vefakar kadın olarak resmedilir. Helena’nın kaçırılması sonrasında çıkan Troya Savaşı’na Odysseus’un yirmi yıl tek başına bıraktığı eşi Penelope, İthaka krallığını ayakta tutmayı, dikbaşlı oğlunu yetiştirmeyi, yüzü aşkın talibi idare etmeyi başarmıştır. Odysseus onca zorluğu aşıp sonunda yurduna döndüğünde eşinin taliplerini ve hizmetçilerini öldürür. Kolektif bilince dahil olmuş bir öyküyü yeniden yazan Atwood, bu klasik öyküyü Penelope ile asılan hizmetçilerinin ağzından anlatmıştır.

SUÇLU KİM (14+)

BURHANİYE BELEDİYESİ KENT TİYATROSU

Saat: 20.00

Süre: 70 Dk (Tek Perde)

Tür : Dram

Yazan : Filiz ENGİN

Yöneten : Semra MAMUK

KONUSU : Uyuşturucu madde ile tanışan bir grup gencin, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte bağımlılığa karşı büyük mücadelesi konu alınıyor.

DÜĞÜN yada DAVUL (13 +)

SEFTİT ULAMIŞ KÖY TİYATROSU

Saat: 20.00

Süre: 120 Dk (İki Perde)

Tür : Köy Seyirlik

Yazan : Haşmet Zeybek

Yöneten : Vedat Murat

KONUSU : Gelenek ve görenekleriyle Anadolu’da köy insanının gündelik yaşamından kesitler.

OYUN MAKİNASI (Çocuk Oyunu 6+)

PINAR ÇOCUK TİYATROSU

Saat: 15.00

Süre: 45 DK (Tek perde)

Tür : Çocuk Oyunu

Yazan : Yunus Emre Gümüş

Yöneten : Onur Pelister

KONUSU : Ege ve Elif iki kardeştir. Anne ve babası internet, bilgisayar ve cep telefonundan başka arkadaşları olmayan birbirleriyle bile iletişime geçmeyen çocukları için endişelidir. Bu sorunu çözmek isteyen anne ve baba baş başa vererek bir plan yaparlar. Tatilin başladığı sabah babası onları kendi çocukluğunun geçtiği köye götüreceğini söyler. Yaz tatilini geçirmek üzere ailece babaannelerinden kalan çiftlik evine giderler.

 9 Aralık 2019 Pazartesi

23 NUMARA (16 +)

VOL.5 TİYATRO

Seferihisar Çağan Irmak Salonu

Saat: 20.00

Süre: 80 Dk. (Tek Perde)

Tür : Dram

Yazan : Ömer Polat

Yöneten : Yaşam Kaya

KONUSU :Walter Sparrow, 38. Yaşını kutladığı doğum gününde, karısının ona hediye ettiği 23 Numara adlı kitabın etkisiyle geçmişindeki sırların peşinden sürüklenmeye başlar.

Kitabın ana karakteri dedektif Fingerling’in hayatı,  Walter’in geçmişini çağrıştıran bir çok olayla doluludur. Kitap, Walter’in zihninde canlanmaya başladıkça kışkırtıcı, korkunç  ve saplantıyla dolu bir girdabın içine çekilir ve 23 sayısının gizemi Walter’ı ve çevresini kontrol  etmeye başlar.

İNSAN ÇAĞI (12 +)

TATAVLA TİYATRO

Saat: 20.00

Süre: 120 Dk.(2 Perde)

Tür : Müzikli Oyun

Yazan : Volker Ludwig

Yöneten : Eraslan Sağlam

KONUSU :

Anna büyükannesiyle birlikte Kreatze’de yaşayan,  bir iklim aktivistidir, tek arkadaşı bir ağaçtır. Münih’te yaşayan Julia’nın isteğiyle tatil arkadaşı organizasyonuna katılan Altuntaş ailesi Anna’yı almak ve Münih’teki evlerinde bir süre misafir etmek için Annalara giderler. Anna zorla ikna edilir. Anna’nın söyledikleri başta abartı gelse de, bir süre sonra Altuntaş’lar da iklim, doğal beslenme, küresel yıkım gibi konulardan etkilenir. Ekibe parkta tanıştıkları Antoine de katılır. Kişisel karbon ayak izilerini küçültmek için mücadele etme ve bu mücadelelerini sisteme karşı sokağa taşımak için örgütlenmektedirler.

 10 Aralık 2019 Salı

YALNIZLIKLA NASIL SAVAŞILIR (16 +)

TİYATRO YAN ETKİ

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı ; Tam : 40,TL- Öğrenci: 30,TL-

Süre: 80 Dk. (Tek Perde)

Tür : Dram

Yazan : Neil Labute

Yöneten : Serkan Üstüner

KONUSU :

Hayatlarının belki de en kritik noktalarından birinde  olan Brad ve eşi Jodie,  çok da tanımadıkları birinden;  Tate’den, yardım isterler.  Böylece üçü için yaşamlarının belki en zor seçimlerini yaptıracak ve gelecek yaşamlarına nasıl devam edeceklerini gösterecek akıl almaz bir süreç başlar.
Oyun, İnsanların hayatlarının en beklenmedik ve kritik dönemlerinde, çevresiyle ve kendi dünyasıyla nasıl bir mücadeleye girmek zorunda olduğunu, ne kadar bencil, ne kadar iyi ve ne kadar yalnız olduğumuzu sıra dışı bir hesaplaşma ve yüzleşme ile anlatıyor.

BENDEN BU KADAR (13 +)

SEYYAR SAHNE

Saat: 20.00

Etkinliğe katılım ÜCRETSİZDİR

Süre: 75 Dk. (Tek Perde)

Tür : Komedi / Dram

Yazan : Celal Mordeniz-Burcu Halaçoğlu

Yöneten : Celal Mordeniz

KONUSU : Zuhal İstanbul’da yalnız yaşayan, 35 yaşlarında bir kadındır. Hayatının dönüm noktalarından birini yaşamış ve intihara kalkışmıştır. Seyirciye o gün yaşadıklarını anlatırsa bu karanlık dönemi atlatacağına inanır.

TENÊ EZ (Sadece Ben) (13+)

TEATRA JIYANA NÛ

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı ; Tam : 40,TL- Öğrenci: 30,TL-

Süre: 80 Dk. (Tek Perde)

Tür : Komedi

Oyunlaştıran : Cihad Ekinci

Yöneten : Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Cihad Ekinci

Dil: Kürtçe - Türkçe Üst Yazı

KONUSU : Charlie Chaplin’inin Büyük Diktatör filminden uyarlanan oyunda savaşta kaza geçirip hafızasını kaybeden berber, yıllarca hastanede yatar. Ülkesi ciddi bir ekonomik ve siyasi kriz yaşarken bunu fırsat bilip başa geçen Dîko, keyfi yasalar çıkarır, koyduğu yasaları yok sayan, kimseye güvenmeyen paranoyak halinin bedelini halklara ödetir.

Hapisten çıkan ve imparatora çok benzeyen berber, askerler tarafından Dîko zannedilir. Ölüm korkusuyla bir süre için imparator rolünü oynamak zorunda kalan berberden, bir konuşma yapması beklenir. 

 11 Aralık 2019 Çarşamba

BEŞ SEVİM APARTMANI (16+)

TİYATRO ALESTA

İzmir Sanat Kültür Merkezi - Kültür Park

Saat: 20.00

Süre: 60 Dk. (Tek Perde)

Tür : Dram

Yazan : Mine SÖĞÜT

Yöneten : Orçun UCAL

KONUSU : Hayata ayak uyduramayan ve istenmediklerini inanan beş kişi ve bu beş kişi ile ilgilenen Doktor Samimi. Oyun sırasında her bir karakterin nasıl Samimi’nin hastası olduğunu, cin ve perilerle nasıl bir dünya kurduklarını dinleriz. Kendi hayatında da benzer acıları, yalnızlığı ve anıları yaşayan Doktor bütün bunların bir hastalık olduğunu kanıtlamak ister ve bu amaçla tasarladığı deneyi başlatır. Samimi, uzun yıllar boyunca sevgisiz ve yalnız bırakılmış bu insanları deniz gören Beş Sevim Apartmanı’nın her bir katına yerleştirir. Bu beş kişinin yaşadığı Pürtelaş sokaktaki 17 No’lu apartmanda bir şeyler olmaya başlar.

CEPHEDE PİKNİK (7 +)

YOL SAHNE

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu

Saat: 20.00

Süre: 50 Dk. (Tek Perde)

Tür : Absürt

Yazan : Fernando Arrabal

Yöneten : Kazım Başer

KONUSU : Her yerde kum torbaları, tüfekler, bombalar, savaş sesleri… Yerde bir örgü, biraz çiçek ve özenle serilmiş bir piknik örtüsü… Oyun belirsiz bir zaman diliminde, kim bilir hangi savaşta, hangi cephede ama kesinlikle tüm pikniklerin ortak günü,  pazar gününde geçmektedir. Cephede canı çok sıkılan bir askerin,  annesi ve babasının cepheye, piknik yapmaya gelişiyle oyun başlar. Bir düşman askerin yakalanması ve aralarında geçen absürt konuşmalarla devam eder. Oyuna zaman zaman, ölü arayan sıhhiye erleri de katılır. Oyun boyunca savaşın nedenlerini, amacını ararlar.

UYMAZCI (18 +)

Tiyatro 1112 Garaj

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi

Saat: 20.00

Davetiyeler KONAK BELEDİYESİ’nden alınabilir.

Süre: 70 Dk. (Tek Perde)

Tür : Dram

Yazan : Yunus Emre Bozdoğan

Yöneten : Yunus Emre Bozdoğan

KONUSU : Diogenes diğer filozoflardan farklı uymazcı ilkesiyle yaşayan ve insanları değiştirmek isteyen bir filozoftu. Eğer 2430 yıl sonra bir AVM’nin önünde yaşayan evsiz adam Diogenes olursa.. Karşılaştığı insanlar ve hafızasının ona hatırlattığı insanlar,  bizde de dönüşüme neden olur mu ya da neye dönüştüğümüze …

 12 Aralık 2019 Perşembe

KADER CAN (16 +)

BAM

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı; Tam: 40,-TL Öğrenci: 30,-TL

Süre: 90 Dk.(Tek Perde)

Tür : Dram-Komedi

Yazan : Murat Mahmutyazıcıoğlu

Yöneten : Murat Mahmutyazıcıoğlu

KONUSU : Babalar ölür, sonra çocukları… Bulut ölür, yağmur olur, insan ölür, toprak olur, rüzgar eser, kaya olur… Bundan da çok güzel rap olur.” Kader Can’ın 12 aylık askerlik hikayesi, biraz öncesi, biraz da sonrası…  Kendi kabuğuyla geçen bir ömür, koşullar, yollar, postallar ve annesi… Biraz savaş, biraz aşk, tek nefes, tek perde, Kader Can’ın hikayesi kılçıksız sahnede

(***Saat 18.00 den itibaren salondan bilet alınabilir.)

YES GODOT (16 +)

IMPOSSIBLE THEATER – IRAK

Saat: 20.00

Süre: 40 Dk.(Tek Perde)

Tür : Fiziksel tiyatro

Dil : Sözsüz

Yazan : Samuel Beckett

Yöneten : Anas Abdul Sanad

KONUSU : İrlandalı Yazar Beckett’in Godot’u Beklerken oyununun Meta Tiyatro tarzında yeni bir vizyonla sahneye taşıyor. Klasikler arasında sayılan eser bir bekleyişe kapılan, kurtulma ümidi ile ayakta kalmaya ve varoluşlarını sürdürmeye çalışan insanların, hiçbir şey yapamadan kurtulmayı beklemeleri ve ne olduğunu dahi bilmedikleri Godot adında bir kimsenin yada şeyin kendilerini kurtarmalarını beklemelerini konu alır.

ŞİŞMAN GÜZELDİR (13 +)

TİYATRO 11

Saat: 20.00

Davetiyeler KARABAĞLAR BELEDİYESİ’nden alınabilir.

Süre: 85 Dk. (Tek Perde)

Tür : Komedi

Yazan : Dario Fo

Yöneten : Füsun Demirel

KONUSU : Onaylanmama korkusuyla duygularınızın içinde sıkışmayın, kendinizi olduğunuz gibi cesurca sevin… Kilolu olduğu için kocası tarafından terk edilen ve kızı tarafından yalnızlaştırılmış olan  Mattea’nın  öyküsünü anlatılır. Mide küçültme ameliyatı ve diyet  yapmak arasında gelgitler yaşayan Mattea, seyirciye kilo vermenin sağlık açısından mı gerekli olduğu yoksa estetik beden kaygısından mı istenildiği sorusunu sordurmaktadır. Mattea’dan hareketle, kadınların yaşadığı estetik ve güzellik kaygısı, özellikle iş hayatında yaşanılan baskılar, modern  aile ilişkilerindeki yozlaşmalar anlatılıyor.

 13 Aralık 2019 Cuma

ZBAM (13 +)

KARA KABARE

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı; Tam: 40,-TL Öğrenci: 30,-TL

Süre: 70 DK (Tek Perde)

Tür : Absürt kara komedi

Yazan : Şirvan Akan

Yöneten : Şirvan Akan

KONUSU : “ZBAM!” tiyatroda seyircilerle birlikte bir komün kurmaya karar vermiş bir topluluğun öyküsünü anlatırken, birlikte nasıl yaşayabileceğimiz, farklılıklarımızla nasıl bir arada durabileceğimiz gibi sorulara karanlık ama şenlikli bir mizahla değiniyor. Şarkı sözlerinden en küçük repliğe kadar tamamen yaşanmış olaylardan oluşan oyun, uyuşturucu kullanıp da bırakabilenlerin, kötü mahallelerden sağ çıkabilenlerin, tecavüze uğrayıp da bunu dönüştürebilenlerin, tüm varsayımları geçersiz kılıp delirmeye karar verenlerin sert ama kuvvetli umudunu, daha güzel bir dünya umuduyla harmanlıyor

(***Saat 18.00 den itibaren salondan bilet alınabilir.)

AŞK İHANET YALNIZLIK VESAİRE (13+)

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTE TIP OYUNCULARI ÖĞRENCİ TOPLULUĞU

Saat: 20.00

Etkinliğe katılım ÜCRETSİZDİR

Süre: 75 DK (Tek Perde)

Tür : Dram

Yazan : Zeynep Kaçar

Yöneten : Deniz Taylan Tombul

KONUSU : Karanlığının arkasına saklanmış bir Starın, kendi gerçeğine ulaşma öyküsü.

BİR GİDİŞ HİKAYESİ (16 +)

BAYRAKLI BELEDİYE TİYATROSU

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı; Tam: 25,-TL Öğrenci: 15,-TL

Süre: 90 DK (2 Perde)

Tür : Kara komedi, Belge Tiyatrosu

Yazan : Kerem Yalçın

Yöneten : Kerem Yalçın

KONUSU  : “Bir Gidiş Hikayesi”, usta Türk şairi ve yazarı Nazım Hikmet Ran’ın çocukluk yıllarından başlayarak, ülkeyi terk ederek Rusya’ya gidişine kadar olan süreci, yine kendisinin metin ve şiirlerinden esinlenerek anlatan bir “Belge Tiyatro” eseri.  Müzikli ve danslı, “kara komedi” tarzındaki oyun; hem dönemin Türkiye’sine bir bakış hem de Nazım Hikmet’in çağdaşı Türk edebiyat camiası şair ve yazarlarına göndermeler yapmaktadır.

(***Saat 18.00 den itibaren salondan bilet alınabilir.)

GÖKSEL YA DA HAYATINDAN DÖRT SAAT (18 +)

AZERBAYCAN DEVLET AKADEMİK RUS DRAMA TİYATROSU

Saat: 20.00

Süre: 50 Dk. (Tek Perde)

Tür : Dram

Dil : Rusça, Türkçe Üst yazılı

Yazan : A.Şipanov, A. Abrosimov

Yöneten : Rzayeva Raulya Azerovna

KONUSU : Genç kadınlar, başarısız tarihler, hayat, aşk, ilişkiler hakkında düşünceler.
Kilit noktalardan biri, “olmak ya da olmamak”,   ruhdaki monoloğun “sevmek ya da sevilmek” olduğudur. Ancak herkesin yaşı, yaşam tecrübesi ve kendi koşullarına bağlı olarak durum farklılaşmakta.

ÇAT KAPI (13 +)

UYGUR SANAT

Saat: 20.00

Süre: 120 Dk. (2 Perde)

Tür : Komedi

Yazan : Neil Simon

Yöneten : Bora Seçkin

KONUSU : Alan Baker; bekar evinde lüks bir yaşam süren, eğlenceye, gece hayatına düşkün, kadınları cezbeden, çekici, genç bir bekardır. Alan’ın hayatı,  kardeşi Buddy Baker’in evinden kaçıp, habersizce onun evine gelip, yerleşmesiyle değişir.

Baba, hem küçük oğullarının hala bekar olan “serseri” abisine dönüşmesinden endişe duymakta, hem de oğullarının aile işlerini tehlikeye atan sorumsuz davranışları yüzünden önemli bir para kaybından rahatsız olmaktadır. Anneleri ise iki oğlunun da evden gitmesinden dolayı çok mutsuzdur.

 14 Aralık 2019 Cumartesi

HAYVANLAR MAHKEMESİ (SOKAK OYUNU)

BA + BA - AYDIN

İzmir’in çeşitli yerlerinde

Süre: 15 Dk.

Tür : Sokak Oyunu

Yazan : Aziz Nesin

Yöneten : Çağdaş Ersü / Rumeysa Özçelik

KONUSU :

Kara Komedi tarzındaki oyun bu dünyanın sadece biz insanlara ve onların yaptıklarına mı ait olup olmadığını sorular. Bir insana verilebilecek en büyük ceza nedir? Anlatılan yine bir canlı hikayesidir, hem de canlıların en zaliminin hikayesi…

PROFESYONEL (13+)

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ TİYATRO KLÜBÜ

Saat: 20.00

Bilet Fiyatı; Tam: 25,-TL Öğrenci: 15,-TL

Süre: 75 Dk. (Tek Perde)

Tür : Kara komedi

Yazan : Dusan Kovacevic

Yöneten : Metehan Bulut

(***Saat 18.00 den itibaren salondan bilet alınabilir.)

KONUSU  :

Luka elinde bavulu, evrak çantası ve dört ciltlenmiş kitap ile Theodor’un ofisine gider. Theodor, Luka’yı küçümser. Elindeki kitapların basılmasını isteyen yazar adaylarından olduğunu zanneder. O kitapların 18 yıl boyunca yaptığı konuşmaların yazıya aktarılmış hali olduğunu öğrendiğinde, bavuldan çıkan kendisine ait eşyaları gördüğünde geçmişiyle yüzleşir. Oyun Yugoslavya’da Tito sonrası Miloseviç döneminde geçiyor. Theodor, Tito dönemindeki komünizmi acımasızca eleştiren bir yazardır.

(***Saat 18.00 den itibaren salondan bilet alınabilir.)

ATLI KARINCA HİKAYELERİ (18+)

ÖTEKİ BERİKİ TİYATRO TOPLULUĞU

Saat: 20.00

Süre: 90 Dk. (Tek Perde)

Tür : Trajedi

Yazan : Arthur Schnitzler

Yöneten : Yılmaz Tüzün

KONUSU : Aşk, zevk ve tutkunun çetrefilli ilişkisini anlatan oyun, bu vazgeçilmez dürtülerin, toplumun tüm katmanlarında nasıl karşılık bulduğunu anlatıyor. Freud’un çağdaşı olan yazardan uyarlanan oyun, tüm bu arzuların çağlar boyunca nasıl kural tanımadığını anlatıyor.

ALBAY KUŞ (16 +)

TİYATRO ES-5 (Eğitim-Sen 5 No'lu Şube Tiyatrosu)

Saat: 20.00

Süre: 110 Dk. (2 Perde)

Tür : Trajikomik

Yazan : Hrısto Boyçev

Yöneten : Polat İnangül

KONUSU :

Balkanlarda savaşın ortasında, bir dağ başında terkedilmiş, akıl hastanesi olarak kullanılan eski bir manastır. Manastırda sosyal bozukluklarıyla baş başa, yaşamla cebelleşen bir avuç hasta… Doktorsuz, hemşiresiz, hastabakıcısız.  Ve manastıra gelen genç bir doktor…

GÖKYÜZÜNÜ İTEN KUŞ (ÇOCUK OYUNU 5 +)

MOYO MÜZİKLİ MASAL TİYATROSU​

Saat: 15.00

Süre: 45 Dk. (Tek Perde)

Tür : Müzikli Masal Anlatısı

Yazan : Anonim masal

Yöneten : Duygu Şahlar

KONUSU : Gökyüzü bir gün aşağıya inmeye başlar, kimse ne olduğunu anlayamadan, aslında pek de umursamazken…  Küçücük bir kuş gökyüzünü itmeye başlar. Bakalım diğer hayvanlar ve insanlar ne yapacaklar?  Masal sahnede canlı müzik ile çocuklarla etkileşimli anlatılır. “Birlik” temasını işler

TEMEL OYUNCULUK ATÖLYESİ

Eğitmen:    : ÖZBEN DENEÇ

Türkan Saylan Kültür Merkezi 7. Kat

Atölyenin Amacı  : Çeşitli oyunculuk teknikleri ile kişiye deneyim ve bilgi sağlamak. Kişileri üretici ve yaratıcı sürece hazır hale getirerek oyuncuların malzemesi olan bedenlerini en doğru şekilde kullanmalarını sağlamaktır.

Atölye Süresi : 1 gün

Atölye Saatleri : 10.00 – 17.00

Katılımcı Sayısı : 15

Katılımcı Yaşı             : 18 – 30 Arası
Gereksinimler :          Çeşitli aksesuarlar (gözlük, şapka, fular vb.

 15 Aralık 2019 Pazar

HAYVANLAR MAHKEMESİ (SOKAK OYUNU)

BA + BA - AYDIN

İzmir’in çeşitli yerlerinde

Süre: 15 Dk.

Tür : Sokak Oyunu

Yazan : Aziz Nesin

Yöneten : Çağdaş Ersü / Rumeysa Özçelik

KONUSU :

Kara Komedi tarzındaki oyun bu dünyanın sadece biz insanlara ve onların yaptıklarına mı ait olup olmadığını sorular. Bir insana verilebilecek en büyük ceza nedir? Anlatılan yine bir canlı hikayesidir, hem de canlıların en zaliminin hikayesi…

BALD SİNGER LADY (16+)

EXPERİMENTAL THEATRE EVERYWHERE

Saat: 20.00

Süre: 60 Dk. (Tek Perde)

Tür : Absürd

Dili : Gürcüce, Türkçe Üst Yazılı

Yazan : Eugene Ionesco

Yöneten : Giorgi Chkhaidze

KONUSU : İki ailenin hikayesidir. Bazen biri, diğerinin konuğu olur, her seferinde tartışır ve yarışırlar.Bu, anlamadıkları bir dünya! Aşk yok! Anlayış yok! İşte onların mutluluğunu talihsizliğin üzerine kurmaya hazırlar. Farklı düşünürseniz sizi öldürürler. Fakir insanlara tahammül edemezler ve yeteneklerini benimsemezler. Bu küresel bir sorundur. Kel şarkıcımız ve yapımcı kadının zihnine göre, gezegen böyle bir toplum tarafından tahrip ediliyor, yok olmaya gidiyor. Ne yazık ki, şarkısı zaten zaman ve mekanda çığlık atmaya mahkum ve hiç kimse onun sesini duymuyor. Soğuk karanlık dünya hala bitmemiş dönmeye devam ediyor…

UNUTULAN (16+)

YERSİZ KUMPANYA

Saat: 20.00

Süre: 60 Dk. (Tek Perde)

Tür : Absürd /Trajedi

Yazan : Elif Ongan Tekçe

Yöneten : Sanem Öge

KONUSU : Eskiden çalıştıkları kumpanyada kantocu ve oyuncu olan iki Ermeni kadın, Mari ve Nıvart. Çıktıkları bir turne sırasında otel masraflarını ödeyemeyen kumpanya tarafından borçlarına karşılık hizmet etmeleri için otele rehin bırakılırlar. İki kadının otelde var kalma öyküsü

GÖKYÜZÜNÜ İTEN KUŞ (5+ ÇOCUK OYUNU)

MOYO MÜZİKLİ MASAL TİYATROSU

Saat: 15.00

Süre: 45 Dk. (Tek Perde)

Tür : Müzikli Masal Anlatısı

Yazan : Anonim masal

Yöneten : Duygu Şahlar

KONUSU : Gökyüzü bir gün aşağıya inmeye başlar, kimse ne olduğunu anlayamadan, aslında pek de umursamazken…  Küçücük bir kuş gökyüzünü itmeye başlar. Bakalım diğer hayvanlar ve insanlar ne yapacaklar?  Masal sahnede canlı müzik ile çocuklarla etkileşimli anlatılır. “Birlik” temasını işler.

DRAMATİK YAZARLIK TEMEL EĞİTİM ATÖLYESİ 

“YAZA YAZA YAZARLIĞA!”

Eğitmen: Necmettin Tetik

15 Aralık 11.00 Türkan Saylan Kültür Merkezi 3. Kat

Atölyenin Amacı: Yazarlığın temel ilkelerini ve temel yazım tekniklerini atölye katılımcılarına farklı teknikleri kullanarak anlatmak.

Edebiyat, sanat, mitoloji, tiyatro ve sinema gibi başat sanat dalları hakkında keyifli bir zaman yolculuğu yaparak bunların iyi örnekleri eşliğinde günün sonunda katılımcılara “Kısa öykü” yazdırmak suretiyle yazarlığın sihirli dünyasından bir kesit sunmak.

Atölye Süresi : 1 Gün

Atölye Saatleri : 11.00 – 17.00

Katılımcı Sayısı : 15

Gereksinimler :  A4 Kağıt, kalem, Bol hayal gücü! ☺

 16 Aralık 2019 Pazartesi

THEM (13 +)

THEIR THEATER - İRAN

Saat: 20.00

Süre: 60 Dk. (Tek Perde)

Tür : Dram

Dili : Farsça, Türkçe Üst Yazılı

Yazan : Mohamad Babaei

Yöneten : Mohamad Babaei

KONUSU : Fatih savaşçılardan biri, son savaşta yenildi ve öldürüldü. Kentteki insanlar onu bir hain olarak gördü. Savaşçının karısı ve iki kızı şehirde kötü bir duruma düştü.  Yıllar geçti. Küçük kızın düğün zamanı geldi. Aynı zamanda şehirde savaş hazırlığı da vardır. Falcılar bu savaşta mağlup olmamak için kızlardan birisinin feda edilmesi gerektiğini söylediler. Kızların annelerine bir kızını şehir için kurban vermesi için sabaha kadar süre verildi.

Sosyal Medyada Paylaş

Manifest 2019

TAKSAV 8. INTERNATIONAL THEATRE FESTIVAL

Roma
‘Quo vadis Roma?’
do not ask.
Just like in our own land
the same sun drenches the land here…
But shush, Taranta-Babu
with love
and respect,
smiling
laughing
shush!
And listen:
in the suburbs of Rome
the sound of the breaking chains
of Spartacus.

Nazım addresses Taranta-Babu as he paints the picture of his era so that we can pass through the sun and soak our feet in the sea. Not to stand with someone, but to be able to act together!

Nothing has ever been achieved through words, at any time in history. What ‘we could’ is now purple among what ‘we could not’!

Being able to act together, sharing the unshared
Being able to act together, being worthy of our dreams
Being able to act together, opening doors to a world where beautiful smells, sounds
and colours communicate
Being able to act together, discovering the sandy beach under pavements.
Being able to act together, being alone together
One is MANY!

TAKSAV-8th Izmir International Theater Festival opens its curtains with a theme: “We can act together!”, bringing plays around the world together. Years ago, by shouting “We are, as we walk together!” a landless educator created a pedagogy that touches hearts. In order to realize impossible dreams, we are shouting: “We are, as we act together!”

Until we meet at the ecstacy of “acting together” with artists and friends who are limitless, instruments of extraordinary sensibility, rejectors of alienation; who know how to draw water from nothingness, who tell what we cannot remember, who do not let anything stay in shadows, who bring the others together…

Colours of the world, unite!

Sosyal Medyada Paylaş

Basında 1. Festival

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”9″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_slideshow” gallery_width=”600″ gallery_height=”400″ cycle_effect=”cover” cycle_interval=”10″ show_thumbnail_link=”0″ thumbnail_link_text=”[Show thumbnails]” order_by=”pid” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Sosyal Medyada Paylaş

7. Festival Başlıyor

[spider_facebook id=”1″]

ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ

7-17 ARALIK 2018
TEMA: “YAŞAMAK”

“Gerçek yürüyor, onu hiç bİr şey durduramaz.”

Emile Zola, Dreyfus’a yapılan büyük haksızlığa karşı mücadele bayrağını açtığında böyle demişti. Kaleminin gücünü halkının aydınlanması için kullanan Zola, Dreyfus aklandığında artık hayatta değildi. Ama onun tutuşturduğu gerçek ve adalet kıvılcımı halkın özgürlük hayalini ete kemiğe büründürdü.

Yaşadım diyebilmek için geride ölümsüzlükler, unutulmazlıklar bırakabilmek…

Brecht’in dediği gibi;

“İyi insan olacağınıza

Öyle bir yere götürün ki dünyayı

İyilik beklenmesin

Özgür insan olacağınıza

Öyle bir yere götürün ki dünyayı

Kavuşsun özgürlüğe herkes

Özgürlük sevgisi geçersiz olsun”

YAŞAMAK ancak böyle anlamlandırılabilir…

YAŞAMAK eşitlik içinde ve özgürce

YAŞAMAK karanlığa karşı direnerek

YAŞAMAK umutla ve coşkuyla…

TAKSAV olarak, yedincisini 7-17 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Uluslararası İzmir Tiyatro festivalinde perdelerini “YAŞAMAK” temasıyla açıyor.

Karanlıkta buğulu camlara güneşi çizebilen sanatçılarımızla,

Başlı başına bir direniş haline gelen YAŞAMAK eylemini  güzelleştiren dostlarımızla…

Ve son sözü vakfımızın kurucularından Can YÜCEL’e bırakıyoruz.

“Can yasası bu insanın:

Savaşlara yoksulluklara

Ve binbir belaya karşın

İlle de yaşayacaksın”

Sosyal Medyada Paylaş

Manifesto 2018

7. ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ

TEMA: “YAŞAMAK”

“Gerçek yürüyor, onu hiç bİr şey durduramaz.”

Emile Zola, Dreyfus’a yapılan büyük haksızlığa karşı mücadele bayrağını açtığında böyle demişti. Kaleminin gücünü halkının aydınlanması için kullanan Zola, Dreyfus aklandığında artık hayatta değildi. Ama onun tutuşturduğu gerçek ve adalet kıvılcımı halkın özgürlük hayalini ete kemiğe büründürdü.

Yaşadım diyebilmek için geride ölümsüzlükler, unutulmazlıklar bırakabilmek…

Brecht’in dediği gibi;

“İyi insan olacağınıza

Öyle bir yere götürün ki dünyayı

İyilik beklenmesin

Özgür insan olacağınıza

Öyle bir yere götürün ki dünyayı

Kavuşsun özgürlüğe herkes

Özgürlük sevgisi geçersiz olsun”

YAŞAMAK ancak böyle anlamlandırılabilir…

YAŞAMAK eşitlik içinde ve özgürce

YAŞAMAK karanlığa karşı direnerek

YAŞAMAK umutla ve coşkuyla…

TAKSAV olarak, yedincisini 7-17 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Uluslararası İzmir Tiyatro festivalinde perdelerini “YAŞAMAK” temasıyla açıyor.

Karanlıkta buğulu camlara güneşi çizebilen sanatçılarımızla,

Başlı başına bir direniş haline gelen YAŞAMAK eylemini  güzelleştiren dostlarımızla…

Ve son sözü vakfımızın kurucularından Can YÜCEL’e bırakıyoruz.

“Can yasası bu insanın:

Savaşlara yoksulluklara

Ve binbir belaya karşın

İlle de yaşayacaksın”

Sosyal Medyada Paylaş

Manifesto 2017

6. ULUSLAR ARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ

TEMA: CESARET

 

“Cesaret, insanın doğru olarak gördüğü bir şeyi yapabilme kararlılığıdır.

Ve bu yüzden, bazen bir kişinin sözü, itirazı diğer herkesi kucaklayan özgürlüğün ilk adımı oluverir.

Ve her zaman bu ilk adımı atanlar, hayal kurmaktan asla vazgeçmeyenler olarak anılır.

Bugün yeniden korumak zorunda kaldığımız bütün güzellikleri cesaretle hayallerinin arkasında duran bu insanlara borçluyuz.

Bugün yeniden ve bir kez daha, olanca yalnızlığına ve üzerine çökmüş karanlığın acımasızlığına karşı koyan Afife Jale’nin yaratıcı cesaretine ihtiyacımız var…

TAKSAV İzmir Temsilciliği Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin 6.’sı için, “CESARET” teması ile “BİR KEZ DAHA VE YENİDEN” 8-18 Aralık’ta , 10 Gün boyunca 30’u aşkın oyun ile İzmir sahnelerinde olacak.

Söyleyecek sözü ve geleceğe dair savunacak hayalleri olan bizler, tiyatronun iyileştirici gücü ile beslediğimiz cesaretimizi hep birlikte ortaklaştırmayı düşleyerek 6. Kez yola çıkıyoruz.

İnsanlık güzel olan her şeyi, iktidar olanın zulmüne asla biat etmeyenlerin cesareti sayesinde kura gelmiştir…

Karanlığa inat bir aradayız; bilinç ile kararlı ve yaratıcı cesaret ile.

Son sözü Goethe’ye bırakarak iyi seyirler diliyoruz:

“Cesaret; deha, güç ve büyüyü de içinde saklar… Şimdi, başlayın…”

Sosyal Medyada Paylaş

Manifesto 2016

ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ 2-12 ARALIK 2016

BU YILIN TEMASI: ‘UMUT

Roma mitolojisinde son tanrıça Spes’in adıdır UMUT.

Yunan mitolojisinde ise Pandora’nın Kutusu açıldığında ortaya saçılan kötülüklerden geriye kalandır; onu saklı kaldığı yerden çıkartıp alan insanlığa, direnme ve mücadele gücü verendir UMUT!

Toplumsal yaşamda kötü ile iyinin arasında süregelen mücadelede, iktidarın yanında saf tutanların sayısı arttıkça, sanatın gücü kırılır. Yaratıcı ve muhalif sanat, kurulu normlarını zorladığı iktidarlardan baskı görür, yasaklanır. Sansür, yasaklama, iktidarın egemen olduğu her alanda rahatça başvurulan eylem haline gelir. Tam da yaşamın giderek değersizleştirilmeye çalışıldığı bu anlarda, sanat ve onun icrasına doğrudan tanıklık ettiğimiz dalı olan tiyatro, var olmaya, direnmeye ve toplumsal alanda umudu yaymaya çalışır. Sözünü cesaretle dirençle söylemeye devam eder…

‘Onlar, ümidin düşmanıdır sevgilim,

akar suyun,

meyve çağında ağacın,

serpilip gelişen hayatın düşmanı…’ der Nazım Hikmet; onlar sanatın da düşmanıdır.

Bütün bunlara inat, geleceğe ilişkin karamsarlığın neredeyse bütün toplumu sardığı günümüzde, bunu dağıtacak umudu tiyatro ile büyütelim istiyoruz.

Bu nedenle TAKSAV olarak bu yıl 5. sini düzenlediğimiz Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ni ‘UMUT‘ temasıyla gerçekleştiriyoruz.

İstiyoruz ki,

Tiyatro: Sözünü yüz yüze anlatan sanat dalı olarak, doğayı talan eden doymak bilmez saldırganlığın ve biat eden, teslim olan aklın karşısında düşünenlerin, sorgulayanların, direnenlerin sesi olsun!

Tiyatro: Bir arada yaşama irademizi, kardeşliğimizi körelten savaş karşısında barışın ve umudun sesi olsun!

Özgür, aydınlık ve daha güzel bir ülke için umudu diri tutanlar:

Birlikte Tiyatroya, Festivale!

TAKSAV TOPLUMSAL ARAŞTIRMALAR KÜLTÜR ve SANAT için VAKIF

İzmir Temsilciliği

Sosyal Medyada Paylaş

Manifesto 2015

4. ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO FESTİVALİ

TEMA: ÖZGÜRLÜK

Tiyatro, insanı kendisiyle yüz yüze getiren, onun, verili düşünce kodları dışında farklı düşünme yollarıyla buluşmasına olanak tanıyan bir sanat dalı olarak yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. Eski Yunanca’da “thea”- yani “görmek” fiilinden türeyen tiyatro ve dram sanatı; hiçbir baskıya boyun eğmeden görünmeyeni göstermeyi, söylenmeyeni söylemeyi amaç edinir. Haksızlıkların, çelişkilerin altını çizerken; tıpkı Diyojen’in feneriyle insanlara ışık tutması gibi bir çıkış yolu önerir.

Doğası gereği özgür olan tiyatro, özü bakımından kolektif bir direnişin şiiridir. Çağlar boyunca iktidarların en çok korktuğu, varlığından endişe duyduğu sanat dalı olmuştur. İktidarlar özgür düşünceyi yıkmaya yönelik girişimlerini gerçekleştirirken, işe öncelikle sahneleri karartmakla, sanatçıların yaratım özgürlüklerini her anlamda kısıtlamakla başlar. Sanatçılar ise, yaşadıkları bütün bu baskılara rağmen, büyük bir aşk ve tutkuyla sarıldıkları tiyatroyu yaşatma çabasından hiç vazgeçmemişlerdir. Çünkü tiyatronun kendisi, başlı başına muhalif bir tavırdır.

Bugün de iktidarın sanata ve sanatçılara yönelik tutumu, akıl almaz bir baskı ve yıldırma politikasını içermektedir. İktidar baskı ve sansürünü bir yandan kadın bedeni üzerinden sürdürürken, diğer yandan sanatın özgürlüğü önünde bir set örmektedir. İktidarın yaydığı, kitlelerin içselleştirdiği eril şiddet, yaşamın her alanında olduğu gibi sanatta da kendisini yoğunlukla hissettiriyor. Sahnelerimiz kapatılıyor, oyunlar yasaklanıyor, uygulanan sansürlerle muhalif olan sanata ket vurulmak isteniyor. Oysa sanat baskı ve zorbalıkların karşısında, yaratıcı özgürlüğüyle bugüne kadar olduğu gibi yarın da muhalif tutumunu sürdürecektir.

Sanatın özgürlüğü ile toplumun özgürlüğü birbirinden ayrılamaz bir bütünlüktür. Tiyatro hem onu icra eden sanatçılar hem de seyirci için bir özgürleşme alanıdır. Festival ve şenlikler ise, tiyatronun doğduğu günden bugüne bir paylaşım mekânı; zekânın, mizahın ve hüznün ortaklaşa yürütüldüğü eşsiz deneyimlerdir.

Tiyatronun doğuşunda büyük rol oynayan şenlik ve festival geleneği, ilk olarak Antik Yunan’da şarabın, coşkunun, yaratıcılığın ve esrikliğin tanrısı Dionysos’a adanan kutlamalar ve insanın doğa ile ilişkisini konu alan ritüeller ile başlamış, oradan geliştirilerek, diyaloga, kurguya, çatışmaya ve yazılı metne dayanan tiyatrolara dönüşmüştür.

Bugün de festivaller bize, sergilenen deneysel ve klasik oyunlar aracılığıyla farklı topluluklarda ve coğrafyalarda üretilen tiyatroyu tanıma ve sorgulama anlamında önemli bir bilgi kaynağı sağlamaktadır.

TAKSAV’ın  19 yıldır Ankara’da gerçekleştirdiği Tiyatro Festivali, bu yıl 4. kez İzmir’de gerçekleşecek. Uluslarası İzmir Tiyatro Festivali’nde, bu yıl ÖZGÜRLÜK temasıyla yola çıkıyoruz. 6-16 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Festival’imizin başvuruları  …..’e  kadar kabul edilecektir.

Festivalimizde sanatsal estetiğin, dostluk ve paylaşımla ortaklaşabildiği bir buluşmayı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş

Manifesto 2014

TAKSAV İZMİR 

3. ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

TEMA: DAYANIŞMA

Sanat; kültüre katkıda bulunan, bireyi ve toplumu çağdaş bir dünyaya yönlendiren,  özgür bir toplum var etmenin vazgeçilmez unsurudur.

Yeni anlayışlar, çağdaş düşünceler, topluma en güçlü ve kalıcı biçimde sanat yolu ile ulaşır. Dünyayı anlamlandıran ve yaşanır kılan sanat, insanlık tarihinin kıyımları, ölümleri karşısında vicdanın ve özgürlüğün sesi olmuştur, olacaktır. Özü itibarıyla muhalif olan sanat, sanatçı; gördüğü her yanlışı, her ortamda paylaşır, hiç bir durumda, iktidar ya da egemen güçlerin güdümünde olmaz.  Sanat;  hayal gücünün tüm sınırlarını zorlayacak şekilde serbest olmayı, özgürce düşünebilmeyi,  önceden kabul edilmiş kuralları yıkmayı gerektirir.

 “Başka bir dünya mümkün” şiarının ete kemiğe bürünmüş hali, “umudun” diğer adı,  olan sanat;  bugün yakın ve uzak tarihimizin hiçbir döneminde görülmedik ölçüde sansür ve oto sansür tehdidi altında. Yalan, tehdit, şantaj, talan, vurgun, toplumsal ahlakı kemirirken, sanat eserlerinin yasaklanmasına, sanat kurumlarının yıkılıp, parçalanmasına;  sanat insanlarının hayal güçlerinin, yaratma özgürlüklerinin yok edilme çabalarına şahitlik ediyoruz.

Kuruluş amacı, “toplumsal, kültürel yaşamın gelişimine bilimsel, özgürlükçü ve demokratik bir anlayışla katkıda bulunmak, yaratıcı ve araştırıcı düşüncelerin gelişimine yardımcı olmak” olan TAKSAV’ın  (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf) 18 yıldır Ankara’da gerçekleştirdiği Tiyatro Festivali deneyimini, bu yıl 3. kez İzmir’e taşıyoruz. Yıllara dayanan Ankara deneyiminden süzülenleri, İzmir’in yerel değerleri ile bir potada eriterek Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ni bu yıl “DAYANIŞMA “ temasıyla  gerçekleştiriyoruz.

 

Antik Romalıların 16 bin kişilik açık hava tiyatrosu inşa ettiği, büyük yazar Victor Hugo’nun onu hiç görmeden adına şiir yazıp bir “prenses”e benzettiği; farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının, inançların binlerce yıldır bir arada barış içinde, dayanışmayla yaşadığı tiyatro tarihimizin öncü kenti İzmir,  bugün genç tiyatrocularıyla sokak tiyatrosundan, salon tiyatrosuna, oradan da deneysel tiyatroya kadar heyecan dolu çalışmalara yeniden sahne olma arayışı içindedir. Bu çabalarla özel tiyatrolardan, amatör topluluklara, doğaçlama tiyatrodan, okul topluluklarına kadar yelpazenin çeşitli renkleri tiyatroyu İzmir’de yeniden yaşamın bir parçası haline getirmeye çalışıyor.

Yeni anlayışlar, çağdaş düşünceler topluma en güçlü ve kalıcı biçimde sanat yoluyla ulaşmakta. Şenlikler, festivaller yüzyıllardır toplumun çeşitli kesimlerini bir araya getiren yaşam, paylaşım ve dayanışma alanlarıdır. Bu açıdan bakıldığında festivaller her bakımdan toplumun canlanmasının ve olağan yaşam içinde pek yaşamaya alışkın olmadığımız coşku ve dayanışma duygularını harekete geçirebilecek gücün kaynağı olmuştur.

5-15 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Festival’imizin başvurular  14 Ağustos 2014 tarihine kadar kabul edilecektir. Festival süresince sanatçı ve sanatseverlerle sanatın değerini, gücünü  duyumsayacak, önemini birlikte soluyacağız. Festivalimiz, sanatın ve sanatçının üzerindeki her türlü baskı ve sınırlamanın ortadan kaldırmaya yönelik bir dayanışma aracı olmayı hedefleyecek..

Sosyal Medyada Paylaş

Manifesto 2013

TAKSAV İZMİR

2. ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

TEMA: İTİRAZ

Sanat, insanlığın, her türlü gericiliğin, şiddetin, savaşın, önyargının, eşitsizliğin, sömürü ve istismarın yol edileceğine dair iradesinin ve insan var oldukça asla tükenmeyecek umudun adıdır. Sanat, “Yeni Bir Dünya Mümkün!” şiarının, estetik ve düşünsel biçimde dile getirilmesi, paylaşılmasıdır.

Günümüzde sanatsal ürünlerin en geniş kitleye ulaşmasında, bu uğurda emek harcayanların kendilerini göstermeleri, sınamaları ve daha iyi üretimlere yönelmesinde, festival adı verilen buluşmaların büyük ve yadsınamaz önemi vardır. Bu buluşmaların, “sanatın demokratikleşmesi” anlamında değerlendirilmesi ve gerçekleştirilmesi, düzenleyenlerin ve paydaşlarının sorumluluğundadır.

İşte bu düşünce ve yaklaşımlarla, TAKSAV 16 yıldır Ankara’da “Uluslararası Tiyatro Festivali” düzenliyor. TAKSAV İZMİR, bu büyük ve başarısı kanıtlanmış deneyime, geçen yıl başladığı “İzmir Uluslararası Tiyatro Festivali” ile eklenmiştir ve bu yıl ikincisine hazırlanmaktadır.

Festivalin amacı, genel başlıklar halinde şunlardır:
Tiyatro sanatını tanıtmak ve sevdirmek.
Toplumun estetik beğeni düzeyini, tiyatro sanatıyla yükseltmek,
Var olan özel ve amatör toplulukları desteklemek ve yüreklendirmek,
Seminer ve atölye çalışmalarıyla, üretim kalitesinin artmasına yardımcı olmak,
Sanatın taşıyıcı ve destekleyici olması beklenen kurumların katkısını organize etmek,
Basının ve kamuoyunun desteğiyle, bu etkinlikleri ülke çapında özendirmek,
Farklı ulusların tiyatro anlayışlarını ve tiyatro sanatı üzerindeki deneyimlerini, topluma, tiyatro emekçilerine ve yapımcılara aktarmak,
Toplumla tiyatro sanatı arasındaki bağı güçlendirmek, algı düzeyini yükseltmek,
Alternatif tiyatro anlayışlarını tanıtmak, geliştirmek, koşul ve olanak yaratmak.

8500 yıllık geçmişi, İzmir’in kültürel, sosyal ve sanat birikimini doğru, gerçekçi ve kalıcı biçimde değerlendirilmesi gereğini ve sorumluluğunu yüklemektedir. Bu sorumluluk, başta yerel yönetimler olmak üzere, kendini İzmir’le tanımlayan herkesi ilgilendirmektedir.

Yalnızca kentteki toplulukların değil, ülke içinden ve dışından gerçekleşecek katılımların ve destekleyenlerin, genel amaçlar yanında, İzmir’e ve festivalimize bu gözle bakması son derece önemlidir. Çünkü böylesi etkinlikler, yalnızca sanatı değil, kent ve ülke tanıtımından her alanda gerçekleştirilecek etkinliklere, esin ve cesaret verir.

Sanat, müdahale etmeye soyunduğu hayatı iyi algılamak, algılatmak ve bütün bunları en üst düzeyde özen göstereceği düşünce ve estetikle dillendirmek zorundadır. Ne anlaşılmazlığın girdabında kaybolmak, ne de özü söze, sözü öze kurban etmek… Hayır, yaşadığımız dünya ve onun giderek keskinleşen ahvali, sanata ve sanatçıya bu lüksü tanımamaktadır. Sanat samimi olmalıdır. Profesyonellik nasıl ki göz boyamanın kılıfı olamazsa, amatörlük de yetersizliğin ve niteliksizliğin makyajı olarak kabul edilmemeli, hoş görülmemelidir. Festivalimize başvuracaklar kadar, festivalde hangilerinin yer alacağına karar vereceklerin, bu belirlemeleri doğru okumaları gerekmektedir.

TAKSAV İZMİR “2.ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ”nin teması “İTİRAZ”dır.

Olup bitene itiraz. İnsanın insan gibi yaşamasını savunurken, bu isteğin koşul ve olanaklarını reddeden, ortadan kaldıran tüm insanlık dışı düşünce, tutum ve girişimlere itiraz.
Sanat, zaten başka nedir ki?
Doğayı, emeği ve insan olma onurunu yerle bir eden çelişkilere, anlayışlara ve uygulamalara itiraz etmeyecekse, sanat niye vardır ve olsun ki? Ötekileştirmekten, küçümsemekten, saldırmaktan, şiddet ve sömürmekten başka çaresi olmayanlara karşı itiraz ve direniş çağrısı yapmıyorsa, bu çağrıyı içselleştirmiyor ve geniş-yüksek-derin bir davet oluşturmuyorsa, biz sanatı niye dert edinelim ki?
Bize bunları bir daha anımsatan “Gezi İtirazı”dır ve kuşkusuz temamıza da esin kaynağı olmuştur. Bir parktan yükselip, ülkemizin dört yanına yayılan ve uluslararası platformlarda yankı bulan “Gezi İtirazı”; yalnızca itiraz boyutuyla değil, yoğun ve fenomenliği sonuna dek hak eden ve itiraza anlam kazandıran sanatsal niteliğiyle de, tarihsel bir öneme sahiptir. Bunu sıradanlaştırmaya, ucuzlaştırmaya, saptırmaya ve evcilleştirmeye kalkışmak, haksızlık ve itiraz edilenlerin kuyrukçuluğunda işbirliğinden başka bir şey olamaz.
“Gezi”, insanlığı onurlandıran tüm itirazların devamıdır. Bu itirazlara, muhatap olduğu şiddet, küçümseme ve küçültme çabaları kadar, katledilen insanlarıyla ve elbette çıkarılacak derslerle eklenmiştir. Sanat, hayatın estetik ve düşünsel tanıklığıysa, bugünleri de saptayacak, işleyecek ve yarınlara taşıyacaktır. Tiyatro, bu tarihsel ve evrensel sorumluluktan kaçamaz.
Festival, “itiraz kültürü”nün sanatla anlatımı için yaratılacak, koşul ve olanaklar demektir. Oyunlarla, tematik söyleşi, panel ve öteki etkinliklerle, “İtiraz” konusunda farkındalık yaratmak, bu yılki festivalin başat görevidir.

Topluluklarımızı, kurumlarımızı, tedarikçilerimizi, spornsorlarımızı ve halkımızı, bu düşünce ve kararlılığı paylaşmaya, TAKSAV İZMİR 2. ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ’ni hepimize yakışır biçimde var etmeye çağırıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş