6. Festival Ödülleri

6. İzmir Tiyatro Festivali’nin Ödülleri, bu yıl da tiyatronun önemli isimlerine veriliyor.

Festivalin Onur Ödülü, Sanatçı Ayşe Emel Mesci’ye,

Emek Ödülü Mitos-Boyut Yayınları kurucusu Yılmaz Öğüt’e,

Festival teması olan 'Cesaret Ödülü' ise, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik yazarlık hocası iken 6 Ocak KHK’sıyla işine son verilen Doç. Süreyya Karacabey’e verileceği açıklandı

 

Onur Ödülü: Ayşe Emel MESCİ

İlk kez 1966'da İBŞT Çocuk Tiyatrosu'nda sahneye çıkan Ayşe Emel Mesci, İstanbul Belediye Konservatuarı'nda bale ve tiyatro eğitimi aldı.

12 Mart döneminde, 1971-74 arasında 3,5 yıl tutuklu kaldı. 1974'te M.Ertuğrul tarafından yeniden İBŞT kadrosuna alındı. İlk filmi 1974’de altın portakal da alan Yılmaz Güney’in yönettiği Endişe filmiydi.

1980 sonrası yurt dışına çıktı, 1982'de İsveç'te Tuncel Kurtiz'le birlikte Halk Oyuncuları Tiyatrosu'nu ve  Anadolu'nun kültür-tiyatro kökenlerini araştırma amacıyla çeşitli uluslardan oyuncularla Güney Tiyatrosu Atölyesi'ni kurdu  (1990; Paris). Yurt dışında İsveç, Hollanda, Yunanistan ve Almanya’da İBŞT’de çok sayıda oyunun rejisini üstlendi. Ödüller aldı.

1993'te Türkiye'ye döndü. Devlet Tiyatrolarında, İBŞT’de ve Müjdat Gezen Tiyatrosunda rejiler üstlenip, ödülleri kucaklarken, çeşitli tiyatrolarda,yurt içi ve dışı filmlerde aktrist olarak rol aldı. Sayısız seminer ve atölyeye katıldı, yönetti.

Sanatçı, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen kadrosunda çalışırken, 2015’de emekli oldu. 1999'dan beri de Cumhuriyet gazetesinde “Çağrışımlar” başlığıyla kültür-sanat makaleleri yazmakta, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde ders vermektedir. Mesci “Tiyatroda Düş Zamanı(Cumhuriyet yay., 2006) adlı kitabın da yazarıdır.

 

Emek Ödülü: T. Yılmaz ÖĞÜT

1935’de Tekirdağ’ın Saray İlçesinde doğdu. Ailesi, 1941 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nda Trakya’nın boşaltılması nedeniyle Samsun’a göç etti. İlk orta ve lise öğremini Samsun’da tamamladı.  1959’da İnşaat Y. Mühendisi olarak mezun oldu. Çeşitli yerlerde şantiye şefi olarak çalıştı,  çeşitli resmi inşaat işleri yaptı.

1990’da mesleki etkinliklerini bıraktı, İstanbul’a yerleşerek Boyut Yayınevi’ni kurdu ve roman-öykü-deneme türü kitaplar yayınlamaya başladı. 1991’de yayın etkinlikleri arasına tiyatro kitaplarını da kattı. Aynı yıl yayını 25 yıl devam eden “Tiyatro-Tiyatro” dergisini çıkartmaya başladı.  

1995’ten sonra Mitos-Boyut Yayınları adıyla yalnızca tiyatro eserleri yayıncılığına geçti. Bugüne kadar Tiyatro üzerine (oyun ve kuramsal eser) toplam 780 adet kitap yayınladı. Bu kitapların içinde 1300’yi aşan yerli-yabancı oyun ve tiyatro üzerine 153 kuramsal eser vardır.

Genç ve yeni tiyatro yazarlarının oyununu  ilk kez basarak 60’ın üzerinde yeni oyun yazarını tiyatro edebiyatına kazandırdı; bunlardan 30 kadarı Devlet Tiyatroları, Belediye Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolarda sahnelendi.

Öğüt sürdürdüğü tiyatro yayınları için aralarında Afife Tiyatro Özel Ödülü’nün de bulunduğu  birçok kurum, dernek ve üniversitelerden sayısı 20’yi aşan ödül aldı.

 

Cesaret Ödülü: Süreyya KARACABEY

 

1988-1992- Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı lisans. yüksek lisans ve doktorasını yaptı.

2010 yılında Docent oldu.  1992-2017 yılları arasında aynı bölümde öğretim üyesi olarak çalıştı. 6 Ocak KHK’sıyla işine son verildi.

Karacabey’in  “Modern Sonrası Tiyatro ve Heiner Müller”, “Brecht’ten Sonra”, “Türkiye’de Tiyatronun Yolculuğu” ve “Gündelik Hayata Direnmek”adlı dört kitabı vardır.

Yazar editörlüğünü yaptığı kitapların yanısıra, bazı kitaplarda bölüm yazarlığını üstlenmiştir.  Oktay Arayıcı İçin kitabında “Seyirlik Tragedya”, Metin And’a Armağan’da ,  “Metin And İçin Gazel”, Sevda Şener’e Armağan kitabı içinde “Kağıt Taş Kumaş” bölümü ile basım aşamasındaki 2 ciltlik Cumhuriyet Dönemi Türk Kültürü kitabında 1920-1938 Yılları Arasında Tiyatro”bölümlerini yazdı. Çok sayıda panel, konferans ve sempozyuma katılıp, çeşitli dergilerde makalelerini yayınladı.

Sokak Akademisi’nin yürütücülerinden olan Süreyya Hoca Ayrıntı dergisinde yazmayı sürdürürken, Dayanışma Akademilerinde ders vermektedir.