9. Festival Basın Bülteni

3-13 ARALIK 2021 TARİHLERİ ARASINDA 9. KEZ GERÇEKLEŞECEK…

FESTİVALİN BU YILKİ TEMASI DİRENÇ

TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl 3-13 Aralık 2021 tarihleri arasında 9. kez gerçekleştiriliyor.

Festival, 2 Aralık’ta saat 19.00’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açılış töreni ile başlayacak. Törende, ifadenin, iradenin, direnişin türlü türlü yolu olduğunu bizlere sanatıyla gösteren Dengin Ceyhan’ın resitali yer alacak. Piyanosundan döktüğü ezgilerle Gezi’yi, Soma’yı renklere boğan, tek kelime etmeden ortak hayallerimizi dinleyenlere anlatabilen Ceyhan’ın resitalinin yanı sıra törende destekçilere teşekkür edilip, ‘Onur, Emek ve Direnç’  ödülleri sahipleri ile buluşturulacak.

TAKSAV İzmir Temsilcisi Yasemin Sağlam,  festivallerin her çağda toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren kültürel paylaşım ve dayanışma alanları olduğunu belirterek önceliklerini şöyle sıraladı; “Ötekilerin kendilerini ifadelerine alan sağlamak, meselelerini sahneye taşımalarının önünü açmak, görünür olmalarına katkıda bulunmak, farklı ülkelerden ve yurt içinden katılan ekipleri sanatsal bir altyapıda bir araya getirmek, kültürel ve sosyal ilişkilere dönüştürmek, etkileşimin güçlendirilmesine katkıda bulunmak.” 

Festival Komitesi Sorumlusu Filiz Kurt ise Festivalin tema olarak “Direnç” temasını belirleme nedenini anlatırken; manifestoda da yazdığımız gibi, “cesaret ve umutla yeşeren hayatlar, dirençle büyüyor. Sanat da direnmenin en büyük seslerinden biri oluyor. Dirençli olmanın yaşamak demek olduğu bir dönemin içinden geçiyoruz. ‘Mücadele eden kaybedebilir ama mücadele etmeyen çoktan kaybetmiştir’ diyen Brecht bize yeni bir dünya için yol gösteriyor” dedi.

İzmir Tiyatro Festivali kapsamındaki oyunlar ilçeleri ile birlikte tüm İzmir’e yayılacak. “Festival şehrin her yerinde” şiarı ile, Çiğli, Bornova, Karabağlar, Narlıdere ve  Konak’taki 11 ayrı  alan (Kültürpark İzmir Sanat, Mustafa Necati Kültür Merkezi, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi, Konak Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Güzelyalı Kültür Merkezi, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Karabağlar Muzaffer İzgü Sahnesi, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu, Karşıyaka Suat Taşer)  festivale sahne olacak ve oyunlar izleyici ile buluşacak.

10 gün süre ile katılımcı toplulukların oyunlarının yanı sıra, atölye çalışmalarının da yer alacağı Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ne, yerli, yabancı profesyonel ve amatör olmak üzere 124 oyun başvurusu yapıldı.  Birbirinden değerli bu çalışmalardan pandeminin de getirdiği sınırlamalar içinde “direnç” temasına uygun olarak, 2’si yabancı, 1’i çocuk olmak üzere 15 oyundan oluşan festival seçkisi, Prof.Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, sanat eleştirmeni Yaşam Kaya, yönetmen ve eğitmen Polat İnangül Öngel tarafından belirlendi. Oyunlara ek olarak Festivalde yazarlık ve oyunculuk üzerine 2 atölye çalışması da yer alıyor.  

İzmirlilere tiyatro ve sanat dolu 10 gün yaşatma hedefine sahip, tümüyle gönüllülerden oluşan TAKSAV Festival ekibince düzenlenen programda yer alan oyunlar ve atölyeler ücretsiz olacak. Oyunlarla ilgili davetiyeler ilgili belediyelerin kültür müdürlüklerinden sağlanırken, atölyeler için izmirtiyatrofest@gmail.com adresine e-posta kanalıyla başvuru yapılması gerekiyor.